Size uygun birden fazla meslek var!

Tüm gezegende ruh eşiniz olacak tek bir kişi mi var? Karşınıza sizin için mükemmel olan, çok özel birden fazla insan çıkabilir. Aynı şey “meslek bulmak” için de geçerli… Size uygun, birden fazla meslek olabilir. Araştırmalar, bir çok insanın yaptığı işi katlanılır bulması için, işte geçirdiği zamanının %40’ında sevdikleri bir faaliyette bulunmalarının yeterli olduğunu göstermekte.

Birçok farklı iş arasından hangisinin sizin güçlü yönlerinize ihtiyaç duyduğunu belirleyebilir ve güçlü yönlerinizi kullanabilmenizi sağlayacak olanakları maksimum düzeye getirmeye çalışabilirsiniz… Ancak bunun da bir sınırı var, bir işte yeteneklerinizin %10’unu kullanırken bir başkasında %30’unu, diğer bir tanesinde de %70’ini kullanıyor olabilirsiniz. Örneğin, gönlünüz öğretmekten yanaysa, çalıştığınız şirkette sunum yapmanız ya da bilgilerinizi aktarmanız gerektiği durumlarda kendinizi rahat hatta mutlu hissedersiniz ve bu görevleri üstlenmeye talip olursunuz…. tabii bu gibi durumlar işinizin yalnızca %20’sini oluşturuyorsa, öğretmenlik yapacağınız bir işe geçmeyi tercih etmelisiniz…

Ünlü psikolog Abraham Maslow potansiyelimizi en üst seviyeye taşımamıza “kendini gerçekleştirme” adını vermiş; kendini gerçekleştirme sayesinde ”tam insan”  seviyesine ulaşabiliyoruz. “Bir insan ne olabiliyorsa onu en iyi şekilde olmalıdır” diyor Maslow.

Maslow’un düşüncesine göre;
“Neredeyse tüm insanlarda sağlık yönünde aktif bir irade; büyüme ya da insan potansiyelinin gerçekleştirilmesi yönünde bir içgüdü mevcuttur.

Meslek Seçimi - Kapadokya MYOAncak çok az insanın bu konuda başarılı olabildiğini düşünürsek durum oldukça üzücü… hele ki bizimki gibi nispeten dünyadaki en başarılı toplumlardan birinde (ABD’yi kastediyor). Bu gerçekten de büyük bir paradoks.  Artık “tam insan” konusuna yaklaşımımız bu şekilde. Yani, insanlığın en yüksek potansiyeline hayranlık duyuyor ancak bu potansiyel çok az gerçekleştirildiğinden eş  zamanlı olarak da derin bir hayalkırıklığı yaşıyoruz. Bu yaklaşımımız durum ne olursa olsun “gerçekçi” bir kabullenmeye götürüyor bizi, bunu da normal görüyoruz. Dolayısıyla yaşam standartlarımız bu normallik veya ortalama beklenti düzeyinde kalıyor, bu düzeyle de yetiniyoruz. Yukarıda özetlediğim bakış açısına göre, normallik herkesle paylaştığımız bir hastalık ya da sakatlık gibi bizi engelleyen bir şey olduğu halde herkeste olduğundan artık farkına varmıyoruz.”

Kendini gerçekleştirmenin en büyük yaşam amaçlarımızdan biri olduğunu kabul etmeden önce, her insanın bunu başaracak gücü olduğunu da söylememiz gerekiyor. Maslow’un bu konuda bir uyarısı var: ‘’Eğer bile bile gücünüz yettiğinden daha azını olmayı planlıyorsanız; sizi uyarırım, hayatınızın geri kalan kısmında mutsuz olacaksınız. Kendi yeteneklerinizden ve olanaklarınızdan kaçıyor olacaksınız.’’

Maslow kendini gerçekleştirmenin “kişinin kendi kimliğinin farkında olmasıyla devam edeceğini” söylüyor. Bunun çok önemli bir parçası da kişinin kendi biyolojisini, mizacını, yaradılışını, kapasitesini, arzularını, uygun olduğu mesleği ve kendi kaderini anlayabilmesi… Maslow, kendini gerçekleştirmiş her insanın, istisnasız olarak, kendisi için doğru mesleği bulmuş olduğunu gözlemlemiş. Kendisini gerçekleştirmiş insanların kendileri dışında bir amaca derinden bağlılıkla hizmet ettiğini, kendilerine müthiş keyif veren ve o yöne doğru çekildiklerini hissettikleri işler yaptıklarını tespit etmiş.

Birçok insan ideal mesleğin kendilerini ünlü ve zengin yapacak meslek olduğu gibi yanlış bir inanca sahip. Kendini gerçekleştirme düşüncesi de bu yanlış kanıyı destekliyor gibi görünebilir ancak her insanın en üst potansiyeli aynı seviyede değil. Asıl önemli olan şahsi limitiniz neyse onu zorlamaktır. Kendini gerçekleştirme oldukça kişisel bir şey olup sizin için en iyi olan bir başkası için en iyi seviye olmayabilir. “Kendini gerçekleştirme” kendi yeteneklerinizi ve kapasitenizi mümkün olan en üst seviyede kullanabileceğiniz fırsatlara erişebilmek demektir.